top of page

Starostlivosť o psa

 

Podobne ako u ľudí aj u psov platí, čo sa za mlada naučíš..... Je najlepšie začať hneď od šteňaťa ale netreba hádzať flintu do žita ani so starším psom. Pomaly sa dá psa navyknúť na manipuláciu s každou časťou jeho teľa, dokonca tak, že si bude Vašu starostlivosť užívať. Všetky aktivity (česanie, čistenie uší a očí, čistenie zubov..) robte krátko. 

Čistá srsť je krásna srsť...

 

Poznáte psíka, ktorý v sekunde ako vezmete hrebeň do ruky zmizne pod stôl? Je to aj Váš prípad? Začnite úplne od začiatku. Treba si uvedomiť, že psík ktorý takto reaguje je v strese. Možno mal s česaním zlú skúsenosť alebo len nedôveruje tejto čudne vyzerajúcej novej veci. Zoberte si niekoľko dobrôt ktoré Váš psík preferuje. Hneď ako vytiahnete hrebeň dajte psíkovi odmenu. Možno sa pýtate za čo má dostať odmenu? Je to preto aby si psík spojil neutrálnu vec ako hrebeň s niečím pozitívnym. Ak by ste psíka začali hneď česať a jeho to náhodou zaťahalo, spojil by si hrebeň s niečím negatívnym čo nechcete. Takže zatiaľ iba psíka zvykajte na prítomnosť hrebeňa, schovávajte ho po chvíli za chrbát a pri každom vytiahnutí hrebeňa, psíka odmeňte. Chce to viacero takýchto pokusov kým, sa k samotnému česaniu dopracujete. Keď vydržíte a psík uvidí, že túto činnosť beriete kľudne a nenásilne zvykne si, že zrazu hrebeň je položený vedľa neho a on neuteká lebo ho s ním nikto nasilu nenaháňa. Za každú dobrú reakciu spojenú s hrebeňom nech dostane odmenu. Trénujte viackrát za deň po pár minútach. Keď psík nebude reagovať na hrebeň, ktorý na neho položíte, dajte mu obzvlášť dobrú odmenu a pomaly psíka prečesávajte. Začnite s redším hrebeňom hustá kefa je dobrá pre úplne rozčesanú srsť. Časom psíkovi nejaké malé zaťahanie srsti vadiť nebude ale na začiatku treba byť opatrný. Každé česanie ukončite odmenou. Nech je psík motivovaný tento diskomfort vydržať.

 

Česanie je dobrá aktivita, ktorá Vás so psíkom nielen zblíži ale slúži aj na kontrolu stavu kože, srsti, prítomnosť parazitov, či poranení psíka. 

Kúpať, či nekúpať?

 

Veľmi rozšírený názor, že pes sa nesmie často kúpať, patrí naozaj už minulosti, kedy sa na hygienu zvierat nedbalo. Presun psov z dvorov priamo do obývačky spôsobil, že z kúpania sa stala nutnosť. Ideálnu frekvenciu kúpania nie je možné stanoviť univerzálne pre všetkých psov. Závisí od viacerých faktorov ako: spôsob života (vnútri, vonku) v meste, na dedine, aktivita (lov, kúpanie v rybníku) typ srsti (dĺžka, druh) farba srsti (biela srsť sa skôr ušpiní). Mestský pes, ktorý je vystavený prachu, splodinám by sa mal kúpať častejšie. Pes s dlhou jemnou srsťou ako shih-tzu, by sa mal kúpať častejšie ako pes s krátkou srsťou ako mops. Pre psa žijúceho v meste sa odporúča kúpať raz za 14dní až mesiac, prípadne až dva mesiace ak je pes pravidelne vyčesávaný. V súčasnosti sú už prípravky na kúpanie prispôsobené potrebám psov a ich špecifickým vlastnostiam kože, takže ak koža Vášho psa potrebuje kúpať raz za týždeň nie je to vôbec problém. Na kúpanie používajte vždy šampón určený pre psov. Nepoužívajte detské šampóny v dobrej viere, že ak je dobrý pre dieťa musí byť aj pre psa. Koža psa je menej kyslá, jej pH je medzi 7-7,5 kým pH ľudskej pokožky je okolo 5.

 

Kúpanie psa má veľký význam. Odstraňuje sa pri ňom mŕtva srsť, lupiny a nečistoty, koža potom voľne dýcha. Srsť je zdravá a lesklá, tiež pri kúpaní objavíte kožné parazity (blchy, kliešte..) a kožné choroby.

 

Aby dobre počul...

 

Niektorí psi sú na uši obzvlášť citliví, môžu mať aj skúsenosť s liečbou ucha pri nejakom bolestivom probléme. Čím priľahlejšie uši psík má, tým väčšiu pozornosť a častejšie čistenie si budú vyžadovať. Podobne ako pri česaní si zoberte do ruky odmeny a hneď ako chytíte psíkovi ucho do ruky, dajte mu odmenu. Odmeňte ho za to že sa neumykne preč. Pamätajte na Pavlov reflex, ktorý naozaj funguje a odmeňte psíka pri každej manipulácií s uchom a bude sa na dotyky po chvíli tešiť. Opatrne zdvihnite psíkovi ucho a ak sa dá nakuknite do neho, hneď odmena. Niekoľkokrát zopakujte a potom skúste psíkovi jemne priložiť vatový tampón na vnútro ucha, odmeňte ho. U veterinára alebo v chovateľských potrebách si zaobstarajte kvapky na čistenie uší, ktoré Vám jednoducho uši psíka vyčistia a potom ich len vytriete suchým vatovým tampónom. Najskôr priložte kvapkadlo psíkovi k uchu a dajte mu odmenu až potom nakvapkajte do ucha. Treba sa pripraviť, že psík bude otriasať hlavou a bude sa chcieť zbaviť kvapiek z uší. Uši psíkovi nečistite vatovými tyčinkami keď tak len záhyby na vonkajšej časti ucha, do vnútra ucha ich nepoužívajte aby ste psíka neporanili.      

bottom of page